Domain Name Zone
domeny internetowe

DNZ Blog

Wiadomości ze świata domen

Polak pracuje 7 godzin na utrzymanie domeny .pl

PracaPrawdziwy koszt produktu nie jest liczony w pieniądzach, lecz w ilości czasu, który trzeba zainwestować, żeby zarobić daną kwotę pieniężną, którą trzeba za niego zapłacić. Dlatego stworzyłem statystykę pokazującą tą informację dla Polski, Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz Holandii uwzględniając koszty utrzymania ich krajowych domen.

Kraj Polska Niemcy Wielka Brytania Holandia
Ludność 38.520.000 82.400.000 60.780.000 16.570.000
Krajowa TLD .pl .de .uk .nl
Rejestr NASK DENIC Nominet SIDN
Rok wprowadzenia 1990 1986 1985 1986
Ilość domen 472.226 11.265.487 6.211.193 2.534.102
Koszt/rok 122 PLN 48 PLN 20 PLN 20 PLN
Średnie zarobki 2.700 PLN 12.000 PLN 10.000 PLN 10.000 PLN
Zarobki na godzinę 17 PLN 75 PLN 63 PLN 63 PLN
Praca na 1 domene 7 h 40 min 19 min 19 min
Domeny na osobe 0,01 0,14 0,10 0,15

Z moich wyliczeń wynika, że Polak musi pracować siedem godzin, żeby utrzymać swoją domenę .pl przez jeden rok. Także ponad dziesięć razy dłużej niż Niemiec, który opłaca swoją domenę .de i ponad dwadzieścia razy dłużej niż Brytyjczyk utrzymujący swoją .uk czy Holender płacący za swoją domenę .nl.

Te statystyki pokazują również relacje między kosztem domen a popularności ich posiadania w danym kraju. Proszę obejrzeć liczby w ostatnim wierszu “Domeny na osobe”. Przeciętnie patrząc tylko co setny Polak może się pochwalić własną domeną .pl, ale już co siódmy Niemiec posiada własną domenę internetową.

Warto dodać, że np. dla osób zawodowo zajmujących się domenami koszt utrzymania domeny .de jest ponad trzy razy niższy niż dla normalnego konsumenta (mniej niż 14 PLN netto na rok). Sam koszt rejestracji dla registrarów jest jeszcze niższy. Tymczasowo partner NASK płaci rocznie 60 PLN netto za utrzymanie domeny w strefie .pl.

Dlaczego napisałem ten artykuł? Ponieważ mimo procentowo pokaźnego rozwoju ilości domen .pl wciągu ostatniego roku są one w porównaniu do innych krajowych TLD dla ich głównych odbiorców — Polaków — wciąż bardzo drogie. Aktualna polityka cenowa prowadzona przez NASK moim zdaniem nie wspomaga specjalnie wzrostowi polskiego internetu w naszej domenie .pl, tak aby był porównywalny do zachodnich krajów.

Im więcej ludzi posiada domeny i się nimi chwali lub o nich opowiada swoim znajomym, tym więcej ludzi się nimi interesuje i je rejestruje — ale tylko, jeżeli im się będzie opłacać — uwzględniając prawdziwy koszt tego produktu.


Wyjaśnienia:

 1. Wolno stojące kwoty pieniężne zostały podane w formie brutto, gdyż chodzi głównie o przegląd kosztów dla przeciętnych obywateli.
 2. Ceny domen bazują na przeciętnych cennikach najpopularniejszych rejestratorów danego kraju i są zaokrąglone.
 3. W statystykach nie zostały uwzględnione inne polskie strefy niż .pl, ponieważ jest ich znacznie mniej oraz posiadają one niższe ceny niż TLD .pl i po otwarciu rejestracji bezpośrednio w .pl nie przyciągają do siebie już głównego zainteresowania. Polskie strony internetowe są w dzisiejszych czasach w większości kojarzone z końcówką .pl.
 4. Nie podano rozróżnienia w domenach .uk (.co.uk, .org.uk etc.) ponieważ ich ceny są podobne.
 5. Statystyki zarobków bazują na publikacjach urzędów statystycznych danych krajów. Jedynie dla Holandii przyjęto realistyczną średnią, ponieważ nie znaleziono informacji na ten temat publikowanych przez organ państwowy.

10 Comments, Comment or Ping

 1. Świetny artykuł – gratuluję! :)

 2. Bardzo przydatne zestawienie, obrazuje nam jak dużo jeszcze polska ‘strefa domenowa’ musi pracować by dołączyć do czołówki.

 3. andro

  fachowy tekst, teraz z tym do nasku :)

  ps. może jeszcze będzie okazja na tekst z cyklu porównanie cen domen
  http://www.dnz.pl/blog/roznica-wartosci-miedzy-com-net-info-biz

 4. andro

  Jeżeli można zaproponować temat do blogu, to > porównanie serwisów wycen online, i odniesienie co cen z aukcji. Także może jakiś tekst na temat płatnych wycen.
  Tutaj jeden z serwisów:
  http://www.urlbuyers.com/valuation.cfm

 5. Andro:

  Jeżeli znajdę domeny pasujące do schematu potrzebnego do stworzenia takiego porównania cen domen, to powstanie dalszy artykuł tego stylu.

  Porównanie wycen domen dokonanych przez automaty oraz faktycznych cen sprzedaży to ciekawy pomysł. Myślę, że napiszę coś w tym stylu :) Dzięki.

 1. Pryszłość bloga DNZ - lip 25th, 2009

Reply to “Polak pracuje 7 godzin na utrzymanie domeny .pl”

Przeszukaj bloga