Domain Name Zone
domeny internetowe

DNZ Blog

Wiadomości ze świata domen

Przyszłościowe zastosowania domen

Przyszłościowe zastosowania domenZnany w USA domeniarz Sahar Sarid wspomina na swoim blogu o ciekawej kwestii związanej z nazwami domen internetowych. Opisuje, że domeny mogą być wykorzystywane nie tylko do odwiedzania stron internetowych, lecz również jako identyfikatory służące do odnalezienia różnych innych usług.

Sahar twierdzi, że pokazując domenę na tablicy samochodowej policja mogłaby szybciej dojść do informacji związanych z danym autem. Takie publiczne umieszczenie domeny może być poza tym wykorzystane do reklamy własnej firmy i strony.

Domeny już dzisiaj zastępują numery telefonów, na przykład w czasopismach i reklamie telewizyjnej. Sahar opowiada, że ostatnio widział reklamę na billboardzie, na której widniał numer telefonu. Ponieważ przejeżdżał samochodem, trudno było tak szybko zapamiętać cały numer. Jeżeli firma reklamująca się pokazałaby po prostu domenę internetową, to byłoby łatwiej zapamiętać możliwość skontaktowania się z nią.

Sahar twierdzi, że w przyszłości, jak będzie można wchodzić do internetu używając telewizor zamiast komputera, wywołanie na nim danej domeny może pokazać inną zawartość niż jeżeli by została ona wywołana w normalnej przeglądarce na komputerze. Wpisując na przykład dnz.pl na telewizorze mógłby pojawić się specjalny program telewizyjny o domenach zamiast bloga. Na tej samej zasadzie możnaby zintegrować system domen z radiem.

Myśl jest taka, że domeny to nazwy, które można wykorzystać jako identyfikatory do różnych celów. Nie wiadomo, do czego będziemy je używać w przyszłości. Domeny zostały stworzone do ułatwienia nawigacji po internecie — stosujemy je zamiast adresów IP (np. 92.195.66.123). Dlaczego system miałby działać tylko w tej dziedzinie? Żeby posłuchać Radia ZET wolałbym wpisać po prostu radiozet.pl zamiast szukać pasma częstotliwości w radiu.

Branża domenowa jest jeszcze młoda. Oczekuje nas jeszcze wiele zmian i innowacji. Co przyniesie przyszłość, tego nikt nie wie. Ale jedno jest pewne: wykorzystanie domen do rozmaitych celów zwiększy ich popularność. A co za tym idzie, ich wartość.

Artykuł bazuje na wypowiedzi na blogu The Conceptualist

One Comment, Comment or Ping

  1. Przyszłość bloga DNZ - lip 25th, 2009

Reply to “Przyszłościowe zastosowania domen”

Przeszukaj bloga